Լուսավորության կարևորությունը ինտերիերի ձևավորման մեջ
Լուսավորությունը տարածության կարևոր բաղադրիչն է: Սա ստեղծում է մթնոլորտ, որը համապատասխանում է մեր տրամադրությանը: Հետեւաբար, ինչպես մնացած ամեն ինչ, լուսավորության համակարգի տեղադրումը պահանջում է կոնկրետ պլանավորում:
Փորձագետ Շելլի Լիթլի խոսքերով, ինտերիերի դիզայնը քննարկելիս լուսավորությունը հաճախ անտեսվում է գույների, լամինատե հատակի և կահույքի օգտին: Մի մոռացեք, որ վատ լուսավորության դեպքում նույնիսկ ամենաշքեղ սենյակը կարող է գրավիչ չթվալ:
Շելլի Լիթլը ինտերիերում ամենամեծ սխալը համարում է առաստաղային լույսերի տեղադրումը և խորհուրդ տալիս, որ եթե ընտրում ենք միայն առաստաղային լուսավորություն, ապա ավելի լավ է այն տեղադրել շերտերով։ «Լուսավորման այս ոճը սենյակը դարձնում է գրավիչ և հարմարավետ»:
Ժյուլ Յապ,- «-Իմացիր, թե ի՞նչն է լուսավորություն տալիս։ Արդյո՞ք դա աշխատավայրն է: Մի գուցե խոհանո՞ցը։ Դիմահարդարման սեղա՞նը, թե՞ հյուրասենյակը։ Տարբեր կարիքներ պահանջում են տարբեր տեսակի լուսավորություն»:
Մարտին Լոուրենս Բուլարդ. «Որտեղ կա լույս, ամեն ինչ փոխվում է. այն բերում է բնավորություն, ինտենսիվություն և հարմարավետություն»:
Նախ մտածեք, թե ինչպիսի լուսավորություն է անհրաժեշտ սենյակում և ինչ եք ուզում ստանալ դրանից։ «Եթե հարմարավետություն եք փնտրում, օգտագործեք ոչ շարժական լամպեր և տեղադրեք դրանք սենյակի տարբեր հատվածներում»,- ասում է Ջեն Սթենբրուկը։
KLC Դիզայնի դպրոցի հիմնադիր և տնօրեն Ջենի Գիբսը կարծում է, որ լուսավորությունը ամենամեծ մարտահրավերն է ինտերիերի դիզայնի բոլոր ասպեկտներում: «Լուսավորությունը կախարդական փայտիկ է, որը կարող է աշխուժացնել տարածությունը, դարձնել այն ավելի լայն, բարձր և պայծառ՝ ստեղծելու հարմարավետության և ջերմության զգացում:
«Ամեն ինչ լուսավորության մասին է»: Toronto Interior Design Group-ի փորձագետ Յանիկ Սիմարդի համար առանց լուսավորության տարածքը իդեալական չէ, այն միջակ է և անկենդան:
Եթե ​​նախատեսում եք սենյակն օգտագործել օրվա տարբեր ժամերին, տարբեր նպատակներով, ըստ Թորիի Ուիլկինսոնի խորհուրդների   , դուք պետք է տեղադրեք լամպեր, որոնք հեշտությամբ կարելի է հեռացնել և տեղափոխել ըստ անհրաժեշտության: Սա սենյակին ճկունություն կտա:
Լիարժեք լուսավորությունը զգալիորեն բարելավում է սենյակի տեսողական տեսքը: «Ընտրեք տաք լույս, օգտագործեք փոքր լամպեր՝ հյուրընկալ և ընկերական մթնոլորտ ստեղծելու համար», - Գեյլ Գրին:
«Մի սահմանափակվեք միայն առաստաղային լույսերով և սեղանի լամպերով: Մտածեք, թե լուսավորությամբ ինչպես ստեղծել հետաքրքիր միջավայր, օրինակ՝ մահճակալի տակ, հայելու հետևում, բուխարիից վեր։

Важность освещения в дизайне интерьера
Освещение - важная составляющая пространства. Это создает атмосферу, соответствующую нашему настроению. Поэтому, как и все остальное, установка системы освещения требует особого планирования.
Освещение - важная составляющая пространства. Это создает атмосферу, соответствующую нашему настроению. Поэтому, как и все остальное, установка системы освещения требует конкретного планирования.
По словам эксперта Шелли Литтл, при рассмотрении дизайна интерьера часто упускают из виду освещение, отдавая предпочтение цветам, ламинатному полу и мебели. Не забывайте, что даже самое роскошное помещение при плохом освещении может выглядеть не привлекательно.
Шелли Литтл считает самой большой ошибкой в интерьере установку потолочных светильников и советует, если мы выбираем только потолочное освещение, лучше устанавливать его послойно. «Такой стиль освещения делает комнату привлекательной и уютной».
Жюль Яп: «Знай, что тебе светит. Это рабочее место? Кухня? Гримерный столик или гостиная? Для разных нужд нужны разные типы освещения».
Мартин Лоуренс Буллард: «Там, где есть свет, все меняется - он привносит характер, интенсивность и уют».
В первую очередь подумайте, какое освещение необходимо в комнате и что вы хотите от него получить. «Если вам нужен уют, используйте нестационарные светильники и разместите их в разных частях комнаты», - говорит Джен Стэнбрук.
Дженни Гиббс, основатель и директор школы дизайна KLC, считает, что освещение - это самая большая проблема во всех аспектах дизайна интерьера. «Освещение - это волшебная палочка, которая может оживить пространство, сделать его шире, выше и ярче, чтобы создать ощущение уюта и тепла. "
«Все дело в освещении!».  Для Яника Симарда, эксперта <<Toronto Interior Design Group>>- пространство без освещения не идеально, оно посредственное и безжизненное.
Если вы планируете использовать комнату в разное время дня, для разных целей, по совету Тори Уилкинсон, вы должны установить светильники, которые можно легко снимать и перемещать по мере необходимости. Это придаст помещению гибкости.
Полноценное освещение значительно улучшает визуальный вид комнаты. «Выберите теплый свет, используйте маленькие лампы, чтобы создать гостеприимную и дружелюбную атмосферу», - Гейл Грин.
«Не ограничивайтесь только потолочными светильниками и настольными лампами. Подумайте, как создать интересную среду с помощью освещения, например, под кроватью, за зеркалом, над камином.