Ի՞նչ է հավատարմությունը կազմակերպության հանդեպ
Ընկերության հանդեպ հավատարմությունը անհատի հոգեբանական կապվածությունն է ընկերությանը, որը ենթադրում է ներգրավվածություն աշխատանքի մեջ, և հավատ ընկերության արժեքների նկատմամբ: Ժամանակակից հետազոտությունները հաստատել են մի քանի կարևոր գործոններ, որոնք բնորոշում են հավատարմությունը կազմակերպության նկատմամբ:
Աշխատանքային ընթացակարգեր - աշխատակիցների նվիրվածության զգացումը դեպի աշխատանք հաճախ սկսում է զարգանալ կազմակերպությանը միանալուց առաջ: Կազմակերպության և ապագա աշխատակցի միջև առաջին շփումը մեծ նշանակություն ունի։
Ակնկալիքներ – աշխատակիցներն ավելի հավատարիմ են, երբ վերջիններիս ակնկալիքները և աշխատանքի առաջարկները համընկնում են:
Պաշտոնի նշանակում և վերապատրաստում – պաշտոնի նշանակման գործընթացում դասընթացները մեծ նշանակություն ունեն: Ինչպես պարզվեց, հավատարմությունը կապված է կազմակերպության կողմից աշխատակիցների զարգացումն ապահովելու ջանքերի ընկալման հետ:
Հարաբերությունները ղեկավարների հետ - աշխատակիցները, ովքեր լավ հարաբերություններ ունեն իրենց անմիջական ղեկավարների հետ, ունեն հավատարմության ավելի բարձր աստիճան:
Գործընկերների հետ հարաբերություններ և թիմին պատկանելություն. կարևոր է, որ ընկերությունում լինի աշխատակազմին հեշտ ինտեգրվելու զգացում: Այդ իսկ պատճառով կազմակերպությունները պետք է փորձեն գտնել թիմային աշխատանքի միջոցով հավատարմություն ապահովելու ուղիներ թե՛ աշխատավայրում, թե՛ աշխատանքից դուրս:
Կազմակերպչական արդարություն և վստահություն. աշխատակիցների հավատարմությունը մասամբ ձևավորվում է նրանց պատկերացումների հիման վրա, թե որքան արդար է ընկերությունը վերաբերվում իրենց, և արդյոք գործատուները գնահատում են իրենց աշխատակիցների բարեկեցությունը:
Առաջխաղացում – հավատարմության վրա ազդում են նաև աշխատակիցների առաջխաղացման քաղաքականությունը և գործելակերպը:
Աշխատանք-անձնական կյանք հավասարակշռություն – աշխատակիցները պետք է զգան, որ կարող են հասնել աշխատանքի և անձնական կյանքի հավասարակշռության: Կարևոր է ստեղծել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կօգնեն թեթևացնել աշխատողների ծանրաբեռնվածությունը. օրինակ՝ ճկուն աշխատանքային գրաֆիկ, հանգստի ժամանակ և այլն։
Վարձատրությունը և պարգևատրում – վարձատրությունը կազմակերպության հավատարմությունը դարձնում է արժեքավոր: Աշխատակիցների նյութական կարիքների բավարարումը նրանց հավատարմությունն ապահովելու ուղիներից մեկն է:
Ցիտադել-ն խորհուրդ է տալիս հաշվի առնել այն գործոնները, որոնք որոշում են հավատարմությունը կազմակերպության նկատմամբ, որպեսզի կարողանաք կառուցել ուժեղ, հավատարիմ, գոհ և երջանիկ ընկերություն, որը կապահովի ձեր կազմակերպության շարունակական զարգացումը:

Что такое лояльность к организации?
Лояльность к компании – это психологическая привязанность человека к компании, что подразумевает чувство вовлеченности в работу, лояльность и веру в ценности компании. Современные исследования установили несколько важных факторов, обуславливающих организационную лояльность.
Процедуры трудоустройства – чувства принадлежности сотрудников часто начинают развиваться задолго до того, как они присоединились к организации. Первый контакт между организацией и будущим сотрудником имеет большое значение.
Ожидания – сотрудники более лояльны, когда есть соответствие между ожиданиями человека и предложениями о работе.
Назначение на должность и семинары – в процессе назначение на должность, большое значение имеют семинары. Как оказалось, лояльность связана с восприятием сотрудниками стараний организации обеспечить их развитие.
Отношения с менеджерами - сотрудники, у которых хорошие отношения с их непосредственными менеджерами, отличаются более высокой степенью лояльности.
Отношения с коллегами и принадлежность к команде - важно, чтобы в компании было чувство коллективной причастности. Именно поэтому, организации, которые хотят достичь высокого уровня лояльности, должны стараться найти те пути, которые обеспечат лояльность с помощью командной работы как на работе, так и вне работы.
Организационная справедливость и доверие - лояльность сотрудников частично формируется на основе их восприятия – насколько справедливо относится к ним компания, и важно ли для работодателей благосостояние своих сотрудников.
Повышение в должности - на лояльность также влияет политика и практика повышения сотрудников в должности.
Баланс между работой и личной жизнью – у сотрудников должно быть чувство, что они могут добиться баланса между работой и личной жизнью. Важно создавать такие программы, которые способствуют облегчению нагрузок для сотрудников. Например, гибкий рабочий график, время на отдых и т. д..
Оплата и вознаграждение – оплата делает верность организации ценной. Удовлетворение материальных потребностей сотрудников один из способов добиться их верности.
Цитадели советует вам учитывать факторы, определяющие верность организации, чтобы смогли сформировать сильную, верную, удовлетворенную и счастливую компанию, которая обеспечит постоянное развитие вашей организации.